Uudised/Üritused

Küüditamise ohvrite mälestamine 25. märtsil 2018

MTÜ Tulipisar, Eesti Üliõpilaskondade Liit, Eesti Õpilasesinduste Liit ja Eesti Noorteühenduste Liit kutsuvad kõiki märtsiküüditamise aastapäeval, 25. märtsil mälestama küüditamise ohvreid mälestusküünalde süütamisega. Sel päeval möödub 69 aastat märtsiküüditamisest, mil loetud päevade jooksul viidi vägivaldselt asumisele rohkem kui 22 000 Eesti inimest.

Süütame küünlad Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Narvas. Mälestusüritusi toimub üle kogu Eesti. Hoiame küünlaid süüdates elavana mälestust süütutest inimestest, kes kannatasid okupatsioonivõimude inimsusvastaste kuritegude ja terrori all. Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva-aastal meenutame oma ajalugu ja seisame selle eest, et inimsusevastaseid kuritegusid ei korduks enam kunagi.

Ootame inimesi küünlaid süütama 25. märtsil algusega kell 18.00 Tallinna Vabaduse väljakule, Tartu Raekoja platsile, Narva Raekoja platsile ja Pärnu Rüütli platsile. Tallinnas Vabaduse väljakul süüdatakse küünlad Eesti geograafilise kontuuri järgi, mis on maha märgitud.

Kell 15:15 on huvilised teretulnud kohviku Wabadus II korrusele (Vabaduse väljak 10), kus uue põlvkonna ajaloolased ja ajalooõpetajad räägivad märtsiküüditamiste ja teiste totalitarismikuritegude mõjust meie mõtlemisele 21. sajandil. Ürituse info ja registreerimine. Narva Kolledžis toimub kell 16-18 vestlusõhtu kirjaniku Imbi Pajuga mälupoliitika ja ajaloo õpetamise teemal.

Kell 17.00 toimub Vabaduse väljakul Vabadussõja võidusamba jalamil mälestustseremoonia. Vabaduse väljakul kuvatakse ka rohkem kui 32 000 represseeritu nimed, kes 1949. aastal Eestist küüditamisele määrati (sealhulgas ka need, kes vangistati, olid sunnitud põgenema või end varjama ning need, kes hiljem Siberis küüditatud perekondades sündisid). Palume kõigil osalejatel kalmuküünlaid ja süütevahendeid kaasa võtta.

Mälestusüritust aitavad korraldada Tulipisar, Eesti Üliõpilaskondade Liit, Eesti Õpilasesinduste Liit, Eesti Noorteühenduste Liit, Eesti Memento Liit, Avatud Vabariik, Inimõiguste Instituut, Eesti Mälu Instituut ja IRL Pärnumaa koostöös Justiitsministeeriumiga.

Lisainfo:
MTÜ Tulipisar
e-post: info @ tulipisar.ee
ürituse lehekülg sotsiaalmeedias

Osale!

MTÜ Tulipisara eesmärkide saavu­tamisele ning tegevusele saab kaasa aidata meist igaüks. Lihtsaim viis selleks on osaleda meie poolt korraldatavatel mälestusüritustel või toetada nende ürituste järjepidevat läbiviimist.

Kontakt

MTÜ Tulipisar
E-post: info @ tulipisar.ee
Registrikood: 80320871
Arvelduskonto: EE982200221051376083

Mattias Jürgens
E-post: mattias @ tulipisar.ee

Neeme Tingas
E-post: neeme @ tulipisar.ee